Jak mierzyć ciśnienie krwi?
Mierzenie tętna za pomocą ciśnieniomierza wydaje się banalnie prostą czynnością. Jednak źle zrobiony pomiar jest mało wiarygodny i niemiarodajny. Jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie, aby mieć pewność, że nasza serce jest w pełni sprawne?
Mierzenie ciśnienia: którą rękę wybrać?
Niewielu z nas wie, że najbardziej miarodajny wynik badania dostarczy nam nadgarstek ręki miej dominującej, czyli u osób praworęcznych będzie to ręka lewa, a u leworęcznych prawa. W praktyce jednak zalecany jest pomiar ciśnienia tętniczego krwi z obu rąk, a następnie wzięcia pod uwagę wartości wyższej. Pozwala to na obiektywną ocenę i szybsze wykrycie ryzyka nadciśnienia tętniczego.
Kiedy mierzyć ciśnienie?
Zalecane jest, aby ciśnieniomierz uruchomić dopiero po przygotowaniu się do badania. Oprócz prostych zasad, które dotyczą odpowiedniego siedzenia i trzymania ręki, warto się zastosować również do innych wskazówek. Na co zwrócić uwagę? Mierzmy ciśnienie godzinę po posiłku i minimum pół godziny po wypiciu kawy lub zapaleniu papierosa. Przed badaniem usiądźmy chwilę i się zrelaksujmy. Jeśli czujemy się zmęczeni po pracy, odczekajmy aż nasz organizm nabierze sił. Nie róbmy także badania po gorącej kąpieli ani od razu po przyjściu z zimnego dworu, gdy organizm naturalnie przyspiesza tętno. Najskuteczniej wykonywać pomiar ciśnienia rano zaraz po wstaniu z łóżka i wieczorem chwilę przed ponownym położeniem się.
Mierzenie ciśnienia w domu vs profesjonalny pomiar szpitalny
Ciśnieniomierz domowy posiada prostą technologię i nie kosztuje wiele. Można go kupić w każdej aptece. Jest on jednak mało dokładny, ponieważ bada głównie ciśnienie skurczowe, a rozkurczowe wylicza według wzoru. Ciśnieniomierz lekarski jest podobnym urządzeniem, jednak bardziej wiarygodnym i dokładnym. Pośród nich warto zwrócić uwagę na zegarowe oraz rtęciowe naramienne ciśnieniomierze marki Heine, które coraz częściej zastępują stare i wysłużone narzędzia w szpitalach. Jeżeli mamy wątpliwości dotyczące naszego krążenia, warto także zwrócić się do lekarza i poprosić o wykonanie profesjonalnego pomiaru.
Czy mierzenie ciśnienia jest szkodliwe?
Samo mierzenie ciśnienie jest całkowicie nieszkodliwe. Szkodliwe okazuje się jednak uzależnienie od wykonywania pomiarów i lęk przed otrzymaniem złych wyników. Zdarza się, że strach przed kolejnym pomiarem jest tak silny, że powoduje nawet zawał serca.
Mierzenie ciśnienia przed badaniami
Stres wywołany samymi badaniami powoduje, że nasze ciśnienie wzrasta, krew buzuje, a nam robi się niezwykle gorąco. Warto wykonać badanie chwilę po dokonaniu wszystkich diagnostycznych czynności, aby nasze ciało i umysł miało czas na chwilę relaksu.
Jak zmierzyć ciśnienie krwi telefonem?
Czy wiesz, że nowe technologie pozwalają na mierzenie ciśnienia telefonem? Jest to innowacyjna metoda stosowana w nowoczesnych Smartfonach. Badania wykazały jednak dużą różnicę błędów podczas wykonywania badań i minie wiele czasu, zanim uda się z ich pomocą zastąpić tradycyjny aparat do mierzenia ciśnienia lub automatyczne ciśnieniomierze.