poradnik

Stetoskop, czyli co słyszy lekarz przez słuchawki lekarskie?

Nie istnieje taki człowiek, który nigdy na nic nie choruje. Każdy z nas ma w swoim życiu styk z lekarzami wielokrotnie. Pierwsze skojarzenie z lekarzem to oczywiście biały fartuch. Drugie – charakterystyczny przedmiot, bez którego lekarz jest jak żołnierz bez karabinu i ma go ze sobą wszędzie. Najczęściej nosi go po prostu na szyi. Jest to oczywiście stetoskop, czyli słuchawki lekarskie.

Do czego służy stetoskop?

Stetoskop lekarski to przyrząd, który posiada każdy lekarz, bez względu na specjalizację. Jest to podstawowe narzędzie do badania pacjentów nawet w gabinetach lekarzy rodzinnych, gdzie przychodzimy choćby ze zwykłymi przeziębieniami. Pozwala na dokładne określenie, z jaką infekcją zmaga się pacjent, dzięki czemu lekarz może dobrać odpowiednie leczenie.

Co słychać przez stetoskop?

Badanie stetoskopem trwa dosłownie chwilę. Pacjent rozbiera się od pasa w górę, lekarz zakłada stetoskop do uszu, a jego końcówkę przykłada do ciała pacjenta, najczęściej na klatce piersiowej w okolicy serca i plecach. Przesuwając końcówkę stetoskopu, słyszy dokładnie bicie serca, pracę jego zastawek i jest w stanie usłyszeć wszelkie niepokojące szmery w jamie brzusznej, płucach czy oskrzelach, świadczące o toczącej się w organizmie infekcji.

Co ciekawe, słuchawki medyczne są również nieodzownym elementem aparatu do mierzenia ciśnienia. Są niezbędne do prawidłowego odczytania pomiaru. Dziś stosuje się jednak już bardziej nowoczesne ciśnieniomierze elektroniczne, nawet takie zakładane tylko na nadgarstek.

Sprawdź: stetoskop ceny w naszym sklepie!