Dermatoskopia kontaktowa, czy bezkontaktowa?
Dodane przez
pultrav2
On 9 sierpnia 2021
Możliwość komentowania Dermatoskopia kontaktowa, czy bezkontaktowa? została wyłączona
Dermatoskopia kontaktowa
Zasadniczo dermatoskop składa się z regulowanej optyki powiększającej, źródła oświetlenia i przezroczystej płytki kontaktowej. Ponieważ większość światła docierającego do skóry jest odbijana, stosuje się szklaną płytkę o współczynniku załamania światła podobnym do współczynnika załamania światła warstwy rogowej naskórka. W ten sposób ilość odbijanego światła jest znacznie zmniejszona. Jeśli na zmiany skórne zostanie nałożony dodatkowy płyn, światło może wnikać głębiej w skórę, a naskórek zasadniczo staje się przeźroczysty. Używając optyki powiększającej, obserwator może zobaczyć szczegóły, które w innym przypadku nie byłyby widoczne gołym okiem. W naszej ofercie każdy dermatoskop pozwala na badanie kontaktowe.
W zależności od specyfikacji produktu płynem kontaktowym może być środek dezynfekujący, olej immersyjny lub żel ultradźwiękowy. Środki dezynfekujące zapewniają dodatkowy efekt bakteriobójczy i są łatwe w obsłudze. Aby jednak uniknąć uszkodzenia urządzenia, środek dezynfekujący należy nakładać wyłącznie na skórę pacjenta, a nie bezpośrednio na płytkę kontaktową. Ze względu na swoją lepkość olej immersyjny pozwala na bardzo wyraźne i wyraziste obrazowanie. Żel ultradźwiękowy ma zalety w ocenie struktur naczyniowych, ponieważ prawie nie jest wymagany nacisk na skórę. Płytka kontaktowa dosłownie ślizga się po żelu.
Po badaniu płytkę kontaktową należy dokładnie wytrzeć zdezynfekowanym wacikiem. Do niektórych dermatoskopów są również dostępne małe płytki kontaktowe. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że struktury takie jak przestrzenie między palcami, które w innym przypadku byłyby niedostępne, mogą być łatwo ocenione.
Dermatoskopia bezkontaktowa
Dermatoskopy pracujące ze światłem spolaryzowanym zamiast płynu kontaktowego są dostępne od kilku już lat. Światło spolaryzowane odbite na skórze jest tłumione przez filtr polaryzacyjny. Przy użyciu tej techniki bezpośredni kontakt z powierzchnią skóry nie jest obowiązkowy. Do pracy, przy użyciu trybu bez kontaktu ze skórą, w oświetleniu spolaryzowanym pozwala dermatoskop NC2 oraz najnowsza seria DELTA (DELTA 30 oraz DELTAone). Spolaryzowane dermatoskopy zapewniają efekty podobne do dermatoskopii kontaktowej. W zależności od badanych struktur mogą występować zalety lub wady; niektóre struktury są lepiej identyfikowane za pomocą polaryzacji, podczas gdy inne są lepiej identyfikowane bez. Na przykład wzory naczyniowe można oglądać dokładniej z polaryzacją. Jednak torbiele rogowe rogowacenia łojotokowego są bardziej widoczne bez polaryzacji.