poradnik

Jaki dermatoskop do gabinetu lekarskiego wybrać?

Jaki dermatoskop do gabinetu lekarskiego wybrać?

Dermatoskopia – to najskuteczniejsze badanie skóry, które na celu wykrycie zmian nowotworowych na skórze. Aktualnie, czerniak złośliwy stanowi 5 -7 % zachorowalności na nowotwory. Zatem w trosce o zdrowie pacjentów, każdy lekarz powinien w codziennej praktyce wykorzystywać najlepszy sprzęt do oceny obrazu klinicznego skóry. Poniżej wskazujemy, jak wybrać profesjonalny dermatoskop do gabinetu lekarskiego. Pomocną okazać się może poniższa tabela, w której pokazano cechy wspólne i różnice dotyczące modeli dermatoskopów dostępnych w ofercie.

 

  Dermatoskop
DELTA 30
Dermatoskop DELTAone
Dermatoskop cyfrowy iC1
Dermatoskop DELTA 20T Dermatoskop NC2
Dermatoskop mini 3000
Tryb oświetlenia
Polaryzacja +
bez polaryzacji
(przełączalne)
Polaryzacja +
bez polaryzacji
(przełączalne)
Polaryzacja +
bez polaryzacji
(przełączalne)
Polaryzacja +
bez polaryzacji
(przełączalne)
Polaryzacja Bez polaryzacji (immersja)
Rodzaj źródła światła
Dioda LEDHQ LEDHQ LEDHQ LEDHQ LEDHQ Żarówka XHL lub LEDHQ
Średnica pola
widzenia w trybie
kontaktowym
30 mm 21 mm Regulowana cyfrowo 20 mm 21 mm 14 mm
Dostępne powiększenie 10x 10x aż do 40x – uzyskane cyfrowo 10x do 16x zależnie od odległości od okularu 6x bez płytki kontaktowej do 10x z płytką kontaktową oraz do 30x uzyskane cyfrowo 10x
Dostępne rękojeści / źródła zasilania Rękojeść akumulatorowa:

z ładowarką i przewodem USB lub Ÿ z ładowarką biurkową
Ładowarka z przewodem USB Ładowarka z przewodem USB Rękojeść bateryjna Ÿ Rękojeść  akumulatorowa
z ładowarką i przewodem USB Rękojeść  akumulatorowa z ładowarką biurkową

Zasilacz ścienny EN 200 / EN 200-1
Ładowarka z przewodem USB Rękojeść bateryjna Rękojeść  akumulatorowa z ładowarką biurkową
Dostępne płytki kontaktowe
Ÿ Płytka kontaktowa ze skalą Płytka
kontaktowa
do miejsc
trudnodostępnych
Ÿ Płytka
kontaktowa ze skalą

Płytka
kontaktowa
do miejsc
trudnodostępnych
Ÿ Płytka
kontaktowa ze skalą
ŸPłytka
kontaktowa  ze skalą

Płytka
kontaktowa bez skali

Płytka
kontaktowa
do miejsc
trudnodostępnych
Ÿ Płytka
kontaktowa  ze skalą
Ÿ Płytka
kontaktowa  ze skalą

Płytka
kontaktowa bez skali

Płytka
kontaktowa
do miejsc
trudnodostępnych
Możliwość fotodokumentacji cyfrowej
z adapterem
do iPhone
i bezpłatną aplikacją HEINE
DERM App
z adapterem
do iPhone
i bezpłatną aplikacją HEINE
DERM App
z adapterem
do iPhone / iPod touch
i bezpłatną aplikacją HEINE
DERM App
z adapterem do lustrzanki cyfrowej z adapterem
do iPhone / iPod touch
i bezpłatną aplikacją HEINE
DERM App
Brak możliwości

Który dermatoskop wybrać? W wersji mini, cyfrowy czy videodermatoskop?

Dermatoskop podstawowy

Dermatoskop mini w wersji podstawowej jest łatwy do przenoszenia. Najnowszy model takiego dermatoskopu dostępny jest w wersji z oświetleniem diodowym LED HQ zapewniającym prawidłowe odzwierciedlenie kolorów, 10-krotne powiększenie obrazu i długą żywotność diody do 50 000 godzin pracy. Wykonanie jest solidne, dermatoskop jest lekki, poręczny i niezawodny. Automatyczny wyłącznik wyłącza zasilanie po włożeniu do kieszeni. Dermatoskopy tego rodzaju powiadomią użytkownika o wyczerpywaniu się baterii. Odpowiednia płytka kontaktowa umożliwia ogląd miejsc trudno dostępnych.

Dermatoskop cyfrowy

Dermatoskop cyfrowy pozwala na oglądanie obrazu zmiany barwnikowej na ekranie urządzenia wyświetlającego. Dzięki jego zastosowaniu zyskujemy możliwość prowadzenia badania z dużym, nawet kilkudziesięciokrotnym powiększeniem cyfrowym. Opcjonalne oprogramowanie dostarczane z dermatoskopem cyfrowym pozwala prowadzić dokumentację obrazów oraz obserwację porównawczą z uwzględnieniem poprzednich badań. To wszystko ułatwia dokładną diagnostykę badanych zmian.

Videodermatoskop

Videodermatoskop jest urządzeniem elektronicznym z własnym oprogramowaniem, dzięki któremu możemy wyświetlić obraz zmiany na ekranie komputera w trybie online oraz przesłać badany obraz w formie zdjęcia do bazy danych oprogramowania videodermatoskopu, a w dalszej kolejności poddać oglądaną zmianę skórną analizie komputerowej, określającej prawdopodobieństwo zachorowalności nowotworowej. Videodermatoskop podpowiada, czy badana zmiana ma cechy czerniaka skóry. Zaletą urządzenia jest możliwość archiwizacji dużej ilości danych obrazowych, a wadą – wyłącznie pośredni ogląd badanej zmiany.

Dermatoskop z oświetleniem: jak wybrać?

Przy zakupie dermatoskopu szczególnie warto zwrócić uwagę na wykorzystywane w nim źródło światła. Obecność oświetlenia spolaryzowanego pozwala wykonywać badanie szybciej, ale pewne struktury badanej zmiany są lepiej uwydatniane po zastosowaniu płynu immersyjnego. Najlepszą jakość obrazu zapewniają diody LED najwyższej klasy, tj. o wysokim wskaźniku odzwierciedlenia barw. Gorszym, ale akceptowanym źródłem światła są żarówki halogenowo-ksenonowe. Bardzo ważny jest również układ optyczny z odpowiednią regulacją ostrości oraz powiększeniem minimum 10x. Cechą dobrego dermatoskopu jest równa ostrość obrazu na całym polu oglądu. Płytka kontaktowa powinna być łatwa do zdemontowania i założenia. Przewidując intensywne użytkowanie dermatoskopu warto zainwestować w zasilanie bateriami akumulatorowymi z automatyczną ładowarką. 

Czy warto kupować podstawową wersję dermatoskopów?

Podstawowy dermatoskop składa się z główki optycznej i rękojeści zasilającej na baterie alkaliczne. Z kolei sama główka obejmuje układ optyczny, źródło światła i płytkę kontaktową. Klasyczny, podstawowy model dobrej jakości dermatoskopu wiernie oddaje obraz badanej zmiany skórnej i pozwala na jej ocenę do głębokości 3 mm. Zaletą jest przede wszystkim łatwe użytkowanie i niskie koszty zakupu. Z kolei wadą może okazać się brak dokumentacji obrazów, przechowywania danych oraz wynikająca ze specyfiki samego urządzenia mała odległość pomiędzy pacjentem i twarzą badającego.

Jak obsługiwać dermatoskop, czyli instrukcja obsługi na pierwszym miejscu

Aby zbadać zmianę skórną, należy delikatnie przyłożyć płytkę kontaktową do badanej zmiany, ewentualnie zwilżonej płynem immersyjnym jeśli nie posiadamy wersji urządzenia z oświetleniem spolaryzowanym, a następnie przyłożyć oko do okularu dermatoskopu oraz wyregulować ostrość za pomocą pokrętła okularu. W razie potrzeby pomiaru zmiany skórnej, należy ją ocenić przy użyciu płytki kontaktowej ze skalą milimetrową. Późnej, jeśli jest taka opcja, należy zapisać dane i wyłączyć dermatoskop.

Najlepszy dermatoskop – jaki producent?

Najlepszym producentem dermatoskopów jest firma HEINE Optotechnik, która stawia nie tylko na nowoczesne technologie, ale i praktyczne rozwiązania, zapewniające odpowiedni komfort codziennego użytkowania. Z kolei, w przypadku chęci zakupu videodermatoskopu, doskonale do tego celu nadaje się sprzęt firmy DERMA Medical Systems.

Dermatoskopy – ceny

Ceny dermatoskopów wahają się w przedziale od 800 do 6000 zł, w zależności od marki producenta, jakości wykonania, opcji użytkowania klinicznego i zasilania.

Jaki dermatoskop wybrać: używany, czy nowy?

Najlepiej kupić nowy sprzęt, ponieważ jest zwykle niezawodny w swoim działaniu, a ponadto, posiada gwarancję. Sprzęt używany, nawet tylko ze znikomymi śladami użytkowania, może mieć ograniczoną sprawność.

Dermatoskop cyfrowy: na co zwrócić uwagę?

Aktualnie, firma HEINE Optotechnik daje możliwość łączenia praktycznej obsługi dermatoskopu ze smartfonem, co czyni z doskonałego dermatoskopu tej firmy model cyfrowy. Dzięki niemu, możliwe jest natychmiastowe wykonanie zdjęcia badanej zmiany oraz archiwizacja danych w odpowiednio przeznaczonej do tego celu aplikacji. Zaletą jest niezwykła precyzyjność tego sprzętu, ponieważ posiada doskonale rozwinięty system optyczny zaczerpnięty z najlepszego modelu tej firmy, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie nawet 40x powiększenia obrazu. Użyte diody LED gwarantują obraz o najwyższej jakości barw, a ich czas użytkowania sięga nawet 100 000 h, co czyni to urządzenie praktycznie dożywotnim.

Skóra człowieka w przeciągu całego życia narażona jest na działanie czynników szkodliwych takich jak np., promieniowanie UV. Bagatelizowane zmiany skórne mogą czasami przemienić się w zmiany złośliwe, które nie poddane wnikliwej ocenie, przede wszystkim za pomocą dermatoskopu, mogą mieć poważne konsekwencje. Pamiętajmy, że czułość dermatoskopii sięga 95%, a problemem jest niedostatecznie częste korzystanie z tej metody badania.