strona główna / artykuły / Jaki otoskop kupić do gabinetu lekarskiego?

Jaki otoskop kupić do gabinetu lekarskiego?


Jaki otoskop kupić do gabinetu lekarskiego?

Otoskop to instrument wykorzystywany w codziennej pracy otolaryngologów, pediatrów, lekarzy rodzinnych, internistów. Otoskop laryngologiczny znacznie ułatwia pracę lekarza i pomaga w postawieniu trafnej diagnozy. Badanie otoskopowe czasami stanowi część rutynowych oględzin, zwłaszcza w przypadku młodszych pacjentów. Właśnie dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego otoskopu, dopasowanego do własnych potrzeb, ale także profesjonalnego i niezawodnego.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze otoskopu laryngologicznego?

Każdy lekarz powinien wziąć pod uwagę własne potrzeby oraz preferencje. Otoskop pediatryczny, którego używa lekarz rodzinny, może być modelem prostszym i mniej zaawansowanym niż narzędzie, które wykorzystuje w codziennej pracy otolaryngolog. Można jednak stwierdzić, że wysokiej jakości otoskop z oświetleniem punktowym ułatwi codzienną pracę i pozwoli na postawienie trafnej diagnozy. Właśnie dlatego przed zakupem należy sprawdzić sposób wykonania otoskopu, materiał, z którego został wykonany, soczewki oraz parametry techniczne.

Otoskop: gwarancja i serwis

Dobrze jest także sprawdzić, czy otoskop posiada gwarancję oraz gdzie jest serwisowany, a także gdzie można zakupić części zużywalne, jak n.p. żarówki (w Polsce, czy za granicą). Dobry otoskop to urządzenie na wiele lat, dlatego wszystkie jego parametry powinny zostać dokładnie sprawdzone przed zakupem.

Otoskopy - rodzaje:

Otoskop z oświetleniem bezpośrednimOtoskop z oświetleniem światłowodowym
- z oświetleniem bezpośrednim - żarówka znajduje się za okienkiem wziernym i bezpośrednio oświetla kanał słuchowy
- z oświetleniem światłowodowym - żarówka jest „ukryta" w główce otoskopu. Ukierunkowane światło jest doprowadzane światłowodem do końcówki oświetlającej otoskopu.
- z oświetleniem światłowodowym z diodą LED - otoskopy światłowodowe ze źródłem światła diodowym LED to najnowsze rozwiązania. Dioda LED gwarantuje nam najdłuższą pracę bez konieczności wymiany źródła światła przy znacznie mniejszym zużyciu energii (mniej zużytych baterii, rzadsze ładowania). Przy wyborze otoskopu z oświetleniem diodowym LED należy zwrócić uwagę na parametry diody LED, takie jak temperatura barwowa i wskaźnik odwzorowania koloru (CRI). Właściwe oświetlenie jest niezwykle ważne w diagnostyce (właściwe odwzorowanie koloru). Nie każda dioda LED gwarantuje nam właściwy ogląd kanału słuchowego. Wskaźnik odwzorowania koloru jest tym lepszy, im bliższy jest wartości 100. Przyjmowane minimum to CRI>80, optymalne CRI>90 (żarówka ksenonowa-halogenowa to 98 w skali 100).

Otoskopy - powiększenie

Standardowe powiększenie w otoskopach to 3x. Na rynku dostępne są otoskopy z większym powiększeniem (4,2x). Większe powiększenie to najczęściej mniejsze pole widzenia. W przypadku zaawansowanej optyki ta zależność może być zredukowana. Soczewka powiększająca może być wykonana z akrylu bądź szkła mineralnego. Szklane soczewki gwarantują nam większą trwałość (większa odporność na zarysowania) i lepszy ogląd kanału słuchowego.

Otoskop - jaka cena?

Ceny otoskopów zależą od parametrów technicznych, a także rodzaj emitowanego światła. Kolejnym ważnym elementem, który wpływa na zróżnicowanie cen, jest rękojeść, czyli rozmiar trzonu. Długość rękojeści może wynosić 10-12 cm w przypadku wersji mini i kieszonkowych, i więcej w przypadku modeli przeznaczonych do szpitali. Cenę podnosić mogą także dodatkowe akcesoria, takie jak liczba wzierników, rodzaj zasilania (bateryjne bądź akumulatorowe ze wskaźnikiem ładowania) oraz etui.

Ile powinien kosztować dobry otoskop?

Najprostsze otoskopy, bez gwarancji i ze słabymi parametrami technicznymi i niską trwałością, można zakupić już za kilkadziesiąt złotych. Dobrze wykonane otoskopy kosztują od 400 zł wzwyż.

Który otoskop kupić: w podstawowej, czy rozbudowanej wersji?

Warto pamiętać o tym, że typy kieszonkowe otoskopów przeznaczone są głównie dla lekarzy rodzinnych oraz dla pediatrów. Otolaryngolodzy powinni zaopatrzyć się w pełnowymiarowy sprzęt. Za profesjonalne otoskopy laryngologiczne, ze światłem LED lub światłem ksenonowym, trzeba zapłacić od 700 do 1200 złotych. Specjaliści otolaryngolodzy nie powinni oszczędzać na sprzęcie, ponieważ jest on podstawowym narzędziem w ich codziennej pracy. Wybór odpowiedniego otoskopu wiąże się z większym komfortem pracy oraz trafniejszą diagnostyką.

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności i ochrony danych osobowych

PLUS ULTRA Dostawca Sprzętu Medycznego
ul. Na Szańcach 22, 61-663 Poznań,
Regon 004843066, NIP 778-014-57-16,

tel/fax 061 8203898, 061 8267666, e-mail info@plusultra.pl


Laryngoskop. Wykonanie Studio Wena.Net - www.wena.net