Videodermatoskopia – na czym polega?
Diagnostyka i ocena dermatologiczna znamion barwinkowych nie może odbyć się bez wykorzystania dermatoskopii. W tym artykule zajmiemy się wideodermatoskopią — a więc metodą oceny znamion barwnikowych, która pozwala na jeszcze dokładniejsze ich analizowanie. Na czym polega wideodermatoskopia i co należy o wiedzieć o tym badaniu? Jego są zalety korzystania z videodermatoskopu w swojej praktyce lekarskiej?
Videodermatoskopia — na czym to polega?
Do wykonania wideodermatoskopii potrzebujemy specjalnej kamery, która połączona jest z komputerem. Dzięki niej na ekranie monitora możemy uzyskać obraz ocenianej struktury w znacznym powiększeniu — nawet 120-krotnym. Specjaliści mogą również skorzystać z zainstalowanego na komputerze oprogramowania, które na wstępie analizuje daną strukturę barwnikową i klasyfikuje ją jako zmianę najprawdopodobniej łagodną lub zmianę podejrzaną / złośliwą.
Obraz, który uzyskuje się na ekranie monitora, cechuje się typowo bardzo dobrą jakością, a powiększenie zmiany pozwala na jej dokładniejszą ocenę i zwiększa szansę postawienia prawidłowego rozpoznania klinicznego. Należy podkreślić, że ostateczna ocena znamienia barwnikowego zależy oczywiście od doświadczenia lekarza, a system komputerowy ma za zadanie jedynie pomóc wstępnie zaszeregować badane znamiona. Monitory, do których podłączona jest kamera wideodermatoskopu, charakteryzują się odpowiednią rozdzielczością obrazu, co pozwala na precyzyjną analizę badanego obszaru skóry.
Jakie możliwości daje lekarzowi videodermatoskopia?
Oprócz powiększenia i doskonałej jakości obrazu videodermatoskopia pozwala również na przechowywanie zdjęć w pamięci komputera, co daje szansę na porównanie obrazu znamion danego pacjenta na przestrzeni kolejnych wizyt. Dzięki temu lekarz może obserwować ewolucję danego znamienia i dostrzec jego przemianę w kierunku nowotworu złośliwego (na przykład czerniaka). Na podstawie oceny videodermatoskopowej zdecydowanie łatwiej jest podjąć decyzję o konieczności wycięcia chirurgicznego danej zmiany barwnikowej lub wykonania badania histopatologicznego. Należy mieć też świadomość, że videodermatoskop to nie tylko duże urządzenie, z którego możemy korzystać tylko w jednym gabinecie. Aktualnie na rynku medycznym znajdziemy także mniejsze, poręczne (przenośne) videodermatoskopy, które możemy zabrać ze sobą do innego miejsca pracy. Trzeba mieć też świadomość, że wideodermatoskopia pozwala nie tylko na ocenę zmian skórnych, ale również na analizę trichoskopową, wykorzystywaną w diagnostyce schorzeń włosów.