poradnik

Dentysta a stomatolog – różnice

Dentysta i stomatolog – to pojęcia na co dzień często używane są jako synonimy. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że jest to jednak błędem. Warto przyjrzeć się różnicom pomiędzy tymi dwoma profesjami.

Czym zajmuje się dentysta, a czym stomatolog?

Generalnie słowo „stomatologia” pochodzi od greckiego „stoma” oznaczającego usta i słowa „logia”, czyli nauka. Pokazuje to, że stomatolog ma wiedzę nie tylko dotyczącą leczenia zębów, ale również zna się na przyzębiu, błonie śluzowej i innych tkankach jamy ustnej. Z kolei „dentystyka” pochodzi od łacińskiego słowa „dens” czyli ząb. Sugeruje to, że dentysta jest specjalistą stricte od zębów.

Czego nie może robić dentysta, a co może stomatolog?

To, co może robić dentysta i stomatolog jest uwarunkowane prawnie. Zakres kompetencji różni się w zależności od kraju. Na ogół dentysta nie jest uprawniony do profilaktyki i leczenia całej jamy ustnej, a stomatolog jak najbardziej. Sprawa wygląda interesująco na gruncie polskiego prawa, gdzie po zakończeniu studiów stomatologicznych otrzymuje się tytuł lekarza dentysty. W tym sensie zamienne używanie słów dentysta i stomatolog w Polsce ma uzasadnienie.

Kogo wybrać: dentystę, czy stomatologa?

Do kogo się udać: do dentysty czy do stomatologa? Wszystko zależy od tego, w którym kraju się znajdujemy. Przykładowo, w Wielkiej Brytanii i Austrii stomatolog ma uprawienia do leczenia całej jamy ustnej, i właśnie do niego należy się udać, jeśli problem wykracza poza ból zęba. Z kolei w Polsce wybór ten nie ma większego znaczenia, gdyż zawody te zostały ujednolicone w Ustawie o zawodzie lekarza i lekarza dentysty.

Narzędzia dla stomatologa i dla dentysty

Stomatolog i dentysta będą także korzystać z tych samych narzędzi lekarskich. Jednym z nich są lupy okularowe, dzięki którym można poszerzyć pole widzenia i uzyskać głębszą ostrość widzenia. Zakupić można je w sprzedaży internetowej. Dobry sprzęt to jeden z warunków rzetelnej usługi stomatologicznej. Wybierając gabinet, warto zwrócić uwagę na wykształcenie specjalisty, a także wystrój jego gabinetu i narzędzędzia stomatologiczne, którymi się posługuje. Będą one wyznacznikiem fachowości jego usługi.