poradnik

Opinia użytkownika – iC1

Połączenie telefonu komórkowego i dermatoskopu iC1: obudowę telefonu komórkowego można łatwo połączyć z dermatoskopem. Bez iC1, wszystkie przyciski telefonu są dostępne i łatwe do obsługi. Nawet po wielokrotnym zamocowaniu i odłączeniu obudowy telefonu komórkowego nie ma widocznych oznak zmian materiału, co wskazuje na dobrą jakość i trwałość urządzenia.

Po pierwsze, dermatoskop iC  wyróżnia się niewielką wagą w porównaniu z jego rozmiarami. Uchwyty w obudowie telefonu komórkowego łatwo dopasowują się do otworów obudowy iC1 i zatrzaskują się ze słyszalnym kliknięciem przy lekkim wciśnięciu. Pomiędzy iC1 a obudową telefonu komórkowego nie powstaje wolna przestrzeń. Dermatoskop iC 1 może być równie łatwo odłączony po naciśnięciu przycisku na obudowie; bez naciśnięcia przycisku można go wysunąć tylko z nadmierną siłą (czyli niepożądane odłączenie jest mało prawdopodobne).

W miejscu przeciwnym wobec suwaka sterującego (przełącznik ON / OFF źródła światła) znajduje się okrągły przycisk na górze i na dole z taką samą funkcją (aby przełączać pomiędzy widokami w świetle spolaryzowanym i nie spolaryzowanym). Taka konstrukcja umożliwia użytkownikowi pracę prawą ręką lub lewą ręką. W aplikacji HEINE iC1 można ustawić przycisk zwalniający na ekranie w różnych pozycjach w celu dalszego ułatwienia użytkowania.

Podsumowując, dermatoskopy w połączeniu z komórką telefoniczną leży bezpiecznie w dłoni i jest łatwy do użytkowania niezależnie od tego, czy obsługujesz go lewą lub prawą ręką, czy oburącz. Istotnymi czynnikami z pewnością są niska waga i solidny, mechaniczny mechanizm mocujący między obudową telefonu komórkowego a dermatoskopem.

Funkcje:
Jak już wspomniano, można wybrać pomiędzy dwoma różnymi trybami oświetlenia. Po włączeniu, urządzenie automatycznie jest w trybie spolaryzowanym. Po jednokrotnym naciśnięciu jednego z okrągłych przycisków z boku urządzenia można przejść do trybu nie spolaryzowanego. W celu zminimalizowania odbijanych promieni światła od naskórka, należy nałożyć płyn kontaktowy między płytkę szklaną a powierzchnię skóry. W obu trybach skóra widoczna na ekranie jest wyświetlana ostro od krawędzi do krawędzi, bez cieni. Ze względu na wysoką rozdzielczość wbudowanej kamery każda udokumentowana zmiana skóry może być powiększana cyfrowo i oglądana szczegółowo w późniejszym czasie. W sumie wszystkie dermatoskopowe cechy płaskich zmian na skórze są dobrze widoczne i w rzeczywistych kolorach. Dodatkowo, za pomocą aplikacji HEINE iC 1 można ustawić balans bieli.

Ze względu na szklaną płytkę kontaktową, która jest zmocowana na stałe, wskutek ciśnienia zastosowanego nieumyślnie przez egzaminatora na oglądaną zmianę skórną, naczynia mogą być nadmiernie uciśnięte i dlatego mogą nie być dostrzegane przez egzaminatora. Dodatkowe akcesoria byłyby przydatne tutaj, takie jak filtr polaryzacyjny bez płytki szklanej do oglądania naczyń. Jest już dostępna przystawka bez płytki szklanej i bez filtra polaryzacyjnego do dokładnego obrazowania klinicznego. Ponadto, czasami byłoby pożądane ręczne ogniskowanie w przypadku podwyższonych zmian skórnych.

Aplikacja HEINE iC 1:
Uruchomienie aplikacji może potrwać kilka sekund, dopóki wszystkie dane obrazu nie zostaną załadowane. Interfejs użytkownika jest bardzo dobrze zorganizowany i usamodzielniony. Dodanie nowych pacjentów i wybieranie już zapisanych pacjentów jest całkiem proste, podobnie jak i przypisanie udokumentowanej zmiany skóry do odpowiedniego regionu ciała. Następnie, zdjęcia mogą być przekazywane za pośrednictwem poczty elektronicznej, jeśli jest to wymagane na przykład, aby uzyskać drugą opinię. To jest wielka korzyść urządzenia: rejestracja cyfrowa i natychmiastowe odwzorowanie lub dokumentacja wszystkich zmian skórnych. Niestety, jeszcze nie ma możliwości bezpośredniego porównania udokumentowanych zmian skórnych w przebiegu obserwacji lub leczenia. Tutaj właśnie widzę główne ograniczenie tego cyfrowego dermatoskopu, który jednakże jest funkcjonalny i może być przydatny w szerokim zakresie zastosowań. Ze względu na jego małe rozmiary i niską wagę łatwo mieści się w kieszeni, a w połączeniu z telefonem komórkowym o wysokiej jakości wykorzystuje zalety nowoczesnej telemedycyny.

Univ. Prof. Dr. Harald Kittler
Dr. Christoph Sinz
Wiedeń, Austria

Dr. Christoph Sinz

Informacje o dermatoskopie iC1