strona główna / artykuły / Laryngolog, czyli lekarz od uszu: czym się zajmuje i jak wygląda badanie laryngologiczne?

Laryngolog, czyli lekarz od uszu: czym się zajmuje i jak wygląda badanie laryngologiczne?


Dokucza ci denerwujący kaszel lub chrypka, która nie mija mimo leczenia domowymi sposobami? A może masz ciągle zatkany nos, z zatok spływa ci wydzielina, a naczynka masz tak kruche, że małe zadrapanie wywołuje krwotok? Zauważyłeś nagle, że jakoś gorzej słyszysz? Te objawy to znak, że powinieneś szybko zobaczyć się z laryngologiem.

Lekarz laryngolog - czym się zajmuje?

Laryngolog, potocznie: lekarz od uszu, to lekarz specjalista, zajmujący się diagnostyką i leczeniem schorzeń gardła, krtani, nosa, zatok oraz uszu. Każdy problem w tych częściach ciała wymaga konsultacji z laryngologiem, ponieważ jego przyczyna może być zarówno błaha, jak i bardzo poważna. Laryngolog przeprowadzi specjalistyczne badania, po których skieruje na dalszą diagnostykę lub postawi diagnozę i przepisze odpowiednie leki. Jednak lekarza tego, tak jak i innych specjalistów nie powinniśmy odwiedzać tylko wtedy, gdy coś nam dolega. Warto pojawiać się u niego regularnie, ponieważ wiele schorzeń, zwłaszcza tych poważnych, nie daje początkowo objawów, a im wcześniej zostaną zdiagnozowane, tym większe szanse na wyleczenie.

Jak wygląda wizyta u laryngologa?

Podczas wizyty u laryngologa zawsze przeprowadzane jest podstawowe badanie laryngologiczne. Lekarz musi dokładnie widzieć gardło i krtań pacjenta. Pomaga mu w tym specjalna lampa laryngologiczna zakładana na czoło. Następnie lekarz ogląda gardło i krtań za pomocą przyrządu zwanego laryngoskopem. Laryngoskopy to inaczej wzierniki krtaniowe. Składa się z rękojeści zawierającej baterie oraz łopatki ze światłowodem. Istnieją laryngoskopy z prostą lub zakrzywioną łopatką.

Laryngoskopu używa się również podczas intubacji pacjenta w celu udrożnienia dróg oddechowych.

Sprawdź nasze produkty: laryngoskop McCoya, laryngoskop Macintosh

Zapoznaj się z naszą polityką prywatności i ochrony danych osobowych

PLUS ULTRA Dostawca Sprzętu Medycznego
ul. Na Szańcach 22, 61-663 Poznań,
Regon 004843066, NIP 778-014-57-16,

tel/fax 061 8203898, 061 8267666, e-mail info@plusultra.pl


Laryngoskop. Wykonanie Studio Wena.Net - www.wena.net